Home
Rajd rowerowy z biblioteką
Wpisany przez Izabela Mazińska   
wtorek, 04 lipca 2017 14:29

2 lipca odbył się kolejny rajd organizowany przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Nasielsku. Tym razem udaliśmy sie do zabytkowego kościoła w Gąsiorowie. Tradycyjnie, w samo południe przed budynkiem biblioteki zebrała się grupa rowerzystów, ponad 30 osób. Mimo niepewnej pogody wyruszyliśmy na trasę rajdu przez Kowalewice, Strzegocin do Gąsiorowa. Motywacją dla organizatorów było to , iż kościół znajdujący się w Gąsiorowie jest jednym z nielicznych drewnianych kościołów leżących na Mazowszu, a z pewnością jest to jedyny taki obiekt w dekanacie nasielskim . Samo Gąsiorowo jest dawnym zaściankiem szlacheckim rodu Gąsiorowskich. Osobliwością tej miejscowości jest niewątpliwie wspomniany drewniany kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, św. Jana Chrzciciel i Jedenastu Tysięcy Męczennic, erygowany w 1972 r. i konsekrowany przez biskupa płockiego Krzysztofa Hilarego Szembeka. Wewnątrz wystrój siedemnasto i osiemnastowieczny. Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica z końca XIX w. i cmentarz, na którym zachowały się nagrobki z połowy XIX w.

Następnie , po zwiedzeniu kościoła , kolorowy peleton skierował się do Strzegocina, gdzie skorzystaliśmy z gościnności właściciela zespołu dworsko-pałacowego pana Krzysztofa Radziszewskiego na stałe mieszkającego we Francji., w imieniu którego podejmował nas pan Marek Kaczmarczyk. W romantycznym parku, o pięknym założeniu wodnym, wśród wiekowych dębów , podczas pieczenia kiełbasek oraz jedzenia pysznego deseru w postaci jagodzianek, usłyszeliśmy piękną opowieść historyczną o Strzegocinie i o miejscu, w którym przebywaliśmy. Jest to dwór neoklasycystyczny z początku XIX w. Był on zbudowany dla rodziny Wołłowiczów h. Bogoria, z których Marcin w 1815 r. był kapitanem WP. W czasie powstań narodowych Wołłowiczowie byli dowódcami pospolitego ruszenia w powiecie pułtuskim. W 1820 r. właścicielem Strzegocina został hrabia Eryk Kumatowski, znany w II RP hodowca koni, tu również założył hodowlę koni, która jednak zbankrutuje w latach 30-tych. XX wieku. Powojenna historia obiektu jest typowa, jak dla wielu innych dworów i pałaców w całej Polsce. Funkcjonowała tu szkoła, biblioteka i ośrodek zdrowia. Opuszczony w latach 80-tych , zrujnowany dwór nabył wspomniany wyżej pan Radziszewski, który przywrócił mu dawną świetność.

Już dzisiaj zapraszamy na kolejny rajd , który odbędzie się 10 września, podczas którego włączymy się do Narodowego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.