Home
DKK
Wpisany przez Izabela Mazińska   
piątek, 14 lipca 2017 14:29

W piątek 7 lipca odbyło się ostatnie przed wakacyjną przerwą spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Postanowiliśmy uczcić je w wyjątkowy sposób.

Spotkanie zostało bowiem zorganizowane w gospodarstwie państwa Kowalskich w Winnikach. Tam w altance otoczeni głównie przez przyrodę rozsiedliśmy się by ostatni raz przed dłuższym rozstaniem podyskutować o książkach. Nie zabrakło jadła, napojów i muzyki(w tym zagranej i zaśpiewanej na żywo przez córkę jednej z naszych klubowiczek), atmosfera była więc przednia i zachęcająca do długich rozmów.

Co jednak z naszą lekturą, która została wyznaczona na to spotkanie? Było nią ,,Nic zwyczajnego” Michała Rusinka. To wspomnienia z piastowania przez piętnaście lat funkcji sekretarza Wisławy Szymborskiej. Sekretarzowanie miało być tylko czymś tymczasowym na czas zamieszania związanego z przyznaniem nagrody Nobla a skończyło się na długiej przygodzie i towarzyszeniu poetce aż do ostatnich chwil życia. Portret Szymborskiej w wykonaniu autora jest żywy i daleki od hagiografii. ,,Nic zwyczajnego” pełne jest anegdot i mało znanych faktów z życia noblistki, napisane jest również świetnym i żywym językiem. Dodatkowym plusem publikacji jest duża liczba zdjęć, które dopełniają czytany tekst.

Książka Michała Rusinka przypadła do gustu naszym klubowiczom i zachęciła do dyskusji o życiu Wisławy Szymborskiej. Wspominaliśmy te anegdoty, które najbardziej zapadły nam w pamięć i w jakiś sposób wyrażały autorkę i ukazywały jej spojrzenie na świat. Niektórzy zauważyli też, że sława związana z nagrodą Nobla przysporzyła też problemów poetce, czego wyrazem była wzmożona liczba listów. Cześć została przytoczona w dziele Rusinka i robią one przygnębiające wrażenie. Na koniec wspominaliśmy wiersze Szymborskiej, które zrobiły na nas największe wrażenie. Mie mogło zabraknąć ,,Kota w pustym mieszkaniu” – najbardziej osobistego wiersza Wisławy Szymborskiej, tylko raz wyrecytowanego przez nią publicznie.

Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się dopiero we wrześniu, życzymy więc udanych wakacyjnych urlopów i zachęcamy do wstępowania w nasze szeregi.