Home
Rajd Rowerowy z historią w tle
Wpisany przez Izabela Mazińska   
wtorek, 29 maja 2018 13:25

Kolejny rajd rowerowy, zaplanowany tym razem na sobotę 26 maja. Odjazdowy Bibliotekarz organizowany przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Nasielsku już po raz  trzeci. Tym razem również mieliśmy spotkać się z bibliotekarzami z Pomiechówka. Miejscem docelowym , z uwagi na 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę miał być pomnik żołnierzy poległych w bitwie nad Wkrą 1920 roku w Borkowie. Jednak pogoda spłatała nam psikusa. Od rana na niebie głębiły się deszczowe chmury. Deszcz padał bez przerwy.  Przed samą dwunastą , godziną wyruszenia rajdu przed biblioteką zebrało się kilku najwytrwalszych rowerzystów. Ale rzęsista ulewa uniemożliwiła nam wyjazd. Szybka narada  i po 20 minutach nasi rowerzyści z pojazdów dwukołowych przesiedli  się na pojazdy czterokołowe. W strugach deszczu dotarliśmy pod pomnik w Borkowie, gdzie złożyliśmy wieniec i zapaliliśmy znicz. Pani Izabela Mazińska przybliżyła nam  historię tego miejsca.
Od bitwy nad Wkrą 1920 roku minęło wiele lat . Zmienił się krajobraz, upłynęło wiele wody we Wkrze. Coraz mniej jest żywych świadków tych dramatycznych wydarzeń. Nie ma komu opowiadać nam tej wojennej epopei. W czasach, gdy w społecznym odbiorze zmieniają swe znaczenie takie pojęcia, jak: honor, Ojczyzna, patriotyzm, potrzeba nam świadków niemych, którzy mówią – jak ten borkowski kamień i krzyż pochylający się nad cieniami tych, co za niepodległą Polskę padli ze słowami na ustach:
„Jak słodko za Ciebie, Polsko, umierać...”.
Bitwa nad Wkrą w sierpniu 1920 r. była jedną z tych, które pozwoliły odeprzeć czerwone hordy z powrotem na wschód. W dniach 14-15 sierpnia 1920 r. pod wsią Borkowo polskie 9. i 11. dywizje piechoty oraz Brygada Syberyjska starły się z bolszewickimi 11. i 16. dywizjami strzeleckimi. Ponosząc ciężkie straty Wojsko Polskie odepchnęło przeciwnika i uniemożliwiło mu obejście Warszawy od północy. Dla upamiętnienia tych walk wzniesiono właśnie tu w Borkowie pomnik i co roku w sierpniu odbywają się uroczyste obchody, łącznie z inscenizacją bitwy  warszawskiej 1920 r. Następnie minutą ciszy uczciliśmy poległych.
Z pod pomnika w Borkowie udaliśmy się do  siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Cieksynie, gdzie zaplanowany był piknik. Tam  czekali na nas strażacy z grillem ustawionym pod parasolem. Na miejscu ogrzaliśmy się kawą i herbatą oraz pałaszowaliśmy pyszne ciasteczka. W tym czasie na grillu zaczęły skwierczeć  kiełbaski, które smakowały wybornie.
Nasielscy bibliotekarze przygotowali na rocznicę  rajdów kronikę wszystkich rajdów rowerowych ze zdjęciami i szczegółowymi opisami. Obecni uczestniczy z sentymentem oglądali zdjęcia. Kronika jest do wglądu w siedzibie biblioteki.
Szczególne podziękowania chcielibyśmy złożyć Pani sołtys z Cieksyna i Panu Sołtysowi Borkowa. Już dziś zapraszamy na kolejny rajd , który odbędzie się 10 czerwca w niedzielę.