Home
„ W świecie patriotycznych rymowanek”
Wpisany przez Izabela Mazińska   
czwartek, 21 czerwca 2018 11:56

W czwartek ,14 czerwca br. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Nasielsku, w przedszkolu Sakolandia oraz w Szkole Podstawowej im. Pierre’a de Coubertina w Budach Siennickich odbył się cykl spotkań o tematyce profilaktycznej połączonych z obchodami Święta Niepodległości, z pisarzem Wiesławem Drabikiem.
W pierwszym spotkaniu z pisarzem  wzięło udział 60 przedszkolaków z Sakolandii, w drugim, które odbyło się w czytelni nasielskiej biblioteki udział wzięli uczniowie kl. I ze Szkoły P odstawowej nr 2  w Nasielsku oraz wszystkie zerówki ze szkoły podstawowej nr 1 i dwie klasy pierwsze  z tejże szkoły łącznie 132 osoby. W trzecim natomiast uczestniczyli uczniowie całej szkoły w Budach Siennickich.
Wiesław Drabik jest autorem ponad dwustu bajek dla dzieci ukazujących się od 1995 roku. Są to pełne humoru wierszowane bajeczki chętnie czytane przez najmłodszych, przy których nie nudzą się też czytający je swoim pociechom rodzice. Książeczki te są zawsze pięknie zilustrowane. Najbardziej znane książeczki to „Bajka o Smoku i Kraku i o tym, jak powstał Kraków”, „Awantura na podwórku”, „Łakomczucha”, „Kocie łakocie”.
Nie jest niczym odkrywczym, iż dzieci to niezwykle wymagający partnerzy do dyskusji, więc tego typu spotkania są nie lada wyzwaniem dla pisarzy. Jednak pan Wiesław, człowiek posiadający dar nawiązywania kontaktów bardzo szybko zaangażował dzieci do udziału w spotkaniu. Tematem przewodnim spotkań autorskich były warsztaty patriotyczne połączone ze wskazaniem na rozwiązywanie problemów nałogowych oraz zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z otaczającego świata. W związku z Rokiem obchodów Święta Niepodległości, w którym pojawia się pytanie, jak mówić o wartościach, o Ojczyźnie, o ważnych wydarzeniach w historii naszego kraju, pisarz w bardzo przystępny sposób przybliżył dzieciom tę problematykę. Podczas spotkania zadawał uczestnikom zagadki, a za poprawne odpowiedzi nagradzał uczestników spotkań. Dowiedzieliśmy się również, jak powstają książki oraz w jaki sposób rozpoczęła się przygoda autora z pisaniem, który z wykształcenia jest architektem. Wypowiedzi pana Wiesława , podobnie jak jego książeczki także były rymowane, co uświetniło spotkanie i dało dzieciakom wiele radości. Dlatego też spotkania okazały się nie tylko ciekawe, ale również zabawne .Na zakończenie każdego ze spotkań dzieci mogły zakupić książeczki i otrzymały pamiątkowe zakładki do książek.
„Już dzisiaj doczekać się nie możemy, kiedy znów wspólnie z Panem Wiesławem porymujemy”.