Narodowe Czytanie "Przedwiośnia"
piątek, 14 września 2018 09:53

Zapoczątkowana w 2012 roku przez ówczesnego prezydenta, Bronisława Komorowskiego, tradycja Narodowego Czytania klasycznych utworów polskiej literatury cieszy się niesłabnącą popularnością. Tę tradycję kontynuuje również obecny prezydent, Andrzej Duda, który w tym roku wraz z małżonką, Agatą Kornhauser – Dudą, zachęcał Polaków do czytania ostatniej z powieści Stefana Żeromskiego -  „Przedwiośnia”. W tym roku Narodowe Czytanie miało wymiar szczególny ze względu na obchodzenie przez nas wszystkich stulecia odzyskania niepodległości. Książka Stefana Żeromskiego była przez niego pisana w czasie, kiedy niepodległość dopiero kiełkowała i dzięki temu pozwala dostrzec nastroje, jakie towarzyszyły ludziom w tamtym okresie. Pisarz dostrzega zarówno przełomowe dokonania jak i czyhające na ówczesne młode państwo i jego obywateli zagrożenia.
Do tej wspaniałej tradycji Narodowego Czytania po raz kolejny, jak co roku od początku akcji, dołączyli pracownicy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Nasielsku a wraz z nimi w tym roku uczniowie  oraz ich opiekunowie ze Szkoły Podstawowej w Pieścirogach. Doskonałą okazją do zebrania większej liczby słuchaczy okazał się rajd rowerowy, organizowany 9 września. Z niewielkim, jednodniowym opóźnieniem w stosunku do ogólnopolskiej akcji, około 80 osób miało okazję posłuchać najbardziej chyba znanego fragmentu „Przedwiośnia” – opowieści o szklanych domach. Szczególnie pasowała do okoliczności wybrana przez panią Izabelę Mazińską lokalizacja – znajdujący się w Nasielsku „szklany dom” – niemal całkowicie oszklony budynek na terenie firmy „Elektroplast” pana Tadeusza Czachorowskiego. W imieniu firmy przywitał  nas Pan Marek Czachorowski wraz  z  żoną. Dzięki ich uprzejmości pan dyrektor, Stanisław Tyc, mógł rozpocząć czytanie mając za plecami symbol marzeń Stefana Żeromskiego o nowoczesnej, przyjaznej ludziom ojczyźnie. W czytaniu pomogła również pani Anna Szwach, jedna z uczestniczek rajdu rowerowego. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali odczytanych fragmentów, szczególnie młodzież i dzieci, dla których, prawdopodobnie, był to pierwszy kontakt z tą powieścią.
Zachęcamy wszystkich do sięgnięcia po to dzieło, przeczytanie lub przypomnienie sobie jego treści, ponieważ „Przedwiośnie” zmusza do zastanowienia się nad wartością, jaką jest wolność i niepodległość oraz nakłania do ciągłego dążenia, aby nasza ojczyzna stała się kiedyś faktycznie miała szansę stać się krajem „szklanych domów”. Tradycyjnie , jak co roku biblioteka otrzymała z kancelarii prezydenta  okazjonalną pieczęć. Wszyscy ci , którzy  posiadają w swoich księgozbiorach  „Przedwiośnie” Żeromskiego mogą się zgłosić do biblioteki po uzyskanie takiej pieczęci.
Kolejne czytanie już za rok. Zachęcamy do wzięcia udziału w tym podniosłym wydarzeniu.