Z wizytą w muzeum ziemi nasielskiej.
poniedziałek, 16 września 2019 13:55

Wystawa w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej
„Nasielsk w średniowieczu”
Przypomnijmy ,iż minęło już ponad  950 lat od sporządzenia pierwszej zapisanej informacji dotyczącej nasielskiego grodu, którą zamieszczono w tzw. ”falsyfikacie mogilieńskim”. Jest to zatem doskonała okazja aby przybliżyć współczesnym jak ongiś wyglądał Nasielsk i jak żyli jego mieszkańcy. Służy temu    wystawa „Średniowieczny Nasielsk” zorganizowana w bibliotece. Tego trudnego dzieła  podjęli się lokalni badacze w osobach  Zdzisława Suwińskiego i dr Stanisława Tyca. Na wystawie   prezentowane są obiekty archeologiczne z nasielskiego grodziska oraz byłego podgrodzia pozyskane podczas badań przeprowadzonych w latach  2000-2007 przez doc. dr.  hab. Marka Dulinicza i mgr .Mariusza Błońskiego z Zakładu Archeologii i Etnologii Mazowsza i Podlasia Polskiej Akademii Nauk.
Jako ciekawostkę podamy to ,że mamy fragment grodu wydatowany na 863 r..  Osobliwością wystawy są również wierne rekonstrukcje wojów i rycerzy z okresu średniowiecza charakterystyczne dla Północnego Mazowsza pieczołowicie odtworzone przez nieocenionego pana Suwińskiego.
Wystawa  cieszy się cały czas niesłabnącą popularnością, zarówno wśród dzieci, młodzieży , jak i osób dorosłych. Obejrzało ją ponad  2 tys. osób. W  dniu  16 września kolejnej , bardzo ciekawej lekcji historii w wykonaniu dra Stanisława Tyca wysłuchali   uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej w Pieścirogach z wychowawczynią Panią Bożeną  Majewską.
Zapraszamy wszystkich chętnych do obejrzenia wystawy. Kontakt tel. 23 6912552