9 lat Dyskusyjnego Klubu Książki
poniedziałek, 25 listopada 2019 13:48

W sobotnie przedpołudnie 16 listopada 2019 roku odbyło się uroczyste spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki  działającego przy Miejsko-Gminnej  Bibliotece Publicznej w Nasielsku . Okazją do świętowania przy kawie i torcie, były 9 urodziny  Klubu, który powstał  20 listopada 2010 roku . Tworzą  go ludzie w różnym wieku, których łączy pasja czytania i potrzeba rozmawiania o książkach. Klubowiczem może zostać każdy – niezależnie od wieku, zainteresowań oraz tego, jak dużo czyta. Nasze spotkania  oparte są  na założeniu, że biblioteka  jest  miejscem  w którym można rozmawiać o wspólnie przeczytanych książkach oraz że nie trzeba być literaturoznawcą czy krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Od samego początku  moderatorem DKK jest Izabela Mazińska  starszy bibliotekarz . Przez te wszystkie lata spotykaliśmy  się zawsze w sympatycznej , ożywionej atmosferze 81 razy , omówiliśmy wspólnie 85 pozycji książkowych . Przekrój przeczytanych książek był przeróżny:, były to głównie książki ambitne, jak i zwykłe „czytadełka”, reportaże ,publikacje podróżnicze , biografie i powieści. Uczestnicy dyskutowali na temat przeczytanych książek, analizowali ich treść , dzielili się swoimi odczuciami. Opinie bywały różne, niekiedy czytana książka podobała się wszystkim klubowiczom, a niekiedy tylko kilku osobom. Miła atmosfera, przy kawie , herbacie i dobrym ciastku, inspirujące rozmowy o przeczytanych utworach, inne spojrzenie oraz możliwość usłyszenia opinii często odmiennej od własnej były najważniejszymi atutami spotkań.
Oprócz udziału w ożywionych dyskusjach na temat wspólnie przeczytanych książek klubowicze mogli uczestniczyć w wyjazdach do teatru (nasz ulubiony Teatr Dramatyczny w Płocku- staramy się zorganizować przynajmniej dwa wyjazdy w ciągu roku) i spotkaniach autorskich z pisarzami . Na przestrzeni tych dziewięciu lat gościliśmy min. Marię Ulatowską, Jacka Skowrońskiego, Grzegorza Kasdepke, Pawła Beręsewicza, Ewe Chotomską , Joannę Olech, Monikę Sawicką, Wiolettę Piasecką, Wiesława Drabika, Annę Czachorowską.
Do klubu należy obecnie 15 osób i liczba ta nadal wzrasta. Nasze spotkania odbywają się raz w miesiącu w sobotę. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do naszego grona . Najbliższe spotkanie odbędzie się 7 grudnia, tradycyjnie o 11.30.