Home
Starsi i młodsi w bibliotece.
Wpisany przez Izabela Mazińska   
sobota, 01 lutego 2020 13:01

W dniu 29 stycznia naszą placówkę odwiedzili uczniowie klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Iwaszkiewicza w Nasielsku. Celem spotkania było zapoznanie młodzieży z aktualną ofertą biblioteki i z księgozbiorem. Młodzież wyraziła chęć  udziału w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom i wystąpić w roli czytających.
Z kolei w dniu 30 stycznia przeprowadziliśmy lekcję biblioteczną dotyczącą baśni i bajek dla kl.0 ze Szkoły Podstawowej nr  1 w Nasielsku z wychowawczynią panią Małgorzatą Majewską. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z gatunkiem literackim, jakim jest baśń i bajka, rozbudzenie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych , wdrażanie do uważnego słuchania tekstu oraz wyrabianie nawyków kulturalnej wspólnej zabawy.  Rozmawialiśmy o postaciach realistycznych, które występują obok bohaterów fantastycznych w baśniach, o nadnaturalnych siłach, którymi bohaterowie są obdarzeni oraz o przedmiotach fantastycznych występujących obok bohaterów tj. czarodziejska różdżka. Dużo uwagi poświęciliśmy roli baśni, jaką jest funkcja dydaktyczna, gdyż zawiera naukę moralną czyli pouczający wniosek wypowiedziany na końcu utworu m. in. zwycięstwo dobra nad złem, uczciwość zostaje wynagrodzona oraz przekaz ludowej mądrości. Okazało się, że dzieci znały większość baśni, a nieznane im przeczytaliśmy we fragmentach. Uczniowie z zapałem odpowiadali na zadawane im zagadki, pomogły im  w tym pacynki z bajkowymi bohaterami przygotowane przez bibliotekarki.
Były to niezwykle miłe i pouczające spotkania. Na ich zakończenie młodsi otrzymali kolorowanki z bajkowymi bohaterami, a starsi zakładki do książek.