Egzotycznie w bibliotece.
środa, 11 marca 2020 15:00

W dniu 11 marca do biblioteki przybyła grupa „0 b” z wychowawczynią panią Karoliną Sawicką ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Nasielsku. Była to pierwsza wspólna wizyta w bibliotece. Uczniowie poznali oddział dla dzieci i młodzieży, zapoznali się z pracą bibliotekarza i naszym księgozbiorem. Nasi mali goście poznali proces powstawania książki oraz to z jakich elementów jest zbudowana i jaką drogę musi przebyć zanim trafi na biblioteczną półkę. Dla dzieci nie było tajemnicą, że aby powstała  książka potrzebna jest kartka papieru i długopis lub komputer, pisarz, ilustrator, wydawca i drukarnia. Wiedziały również, że książka posiada okładkę i kartki bardzo  często z kolorowymi ilustracjami.
Kolejnym punktem naszego spotkania było przeprowadzenie lekcji bibliotecznej dotyczącej zwierząt egzotycznych. Celem lekcji bibliotecznej było wyrabianie nawyku uważnego słuchania, poznanie różnorodności świata zwierzęcego oraz prawidłowe nazewnictwo zwierząt żyjących w zoo i ich krótka charakterystyka. Wraz z opowiadaniem pt. „ W krainie wyobraźni” wspólnie udało nam się odbyć podróż do Afryki. Dzieci dowiedziały się, że książki  o zwierzętach znajdujące się w bibliotece dzielą się na popularno-naukowe, jak i te, w których towarzyszymy sympatycznym czworonogom w ich przygodach.       Książki o zwierzętach dla dzieci od lat cieszą się zainteresowaniem zarówno wśród młodych czytelników, jak i ich rodziców. Taka lektura jest nie tylko ciekawa i zabawna , ale też pouczająca. Książki o zwierzętach przede wszystkim niosą za sobą wiele wartości: poznajemy nie tylko fascynującą historię, ale i wiele ciekawostek, które często zapadają w pamięć na lata a ich lektura może sprawić, że malec zapała ciekawością do otaczającego nas świata i stanie się jeszcze bardziej dociekliwy w zdobywaniu wiedzy.
Na zakończenie spotkania przeczytaliśmy dzieciom wiersz Jana Brzechwy pt. „Zoo” i rozdaliśmy kolorowanki z egzotycznymi zwierzętami.