Home
Z emocjami za pan brat
Wpisany przez Jolanta R.   
środa, 21 września 2022 13:40

W piątek, 16 września br. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Z emocjami za pan brat”, które zostało zorganizowane przez naszą placówkę. Tak jak poprzednie spotkania również i to cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Uczestniczyło w nim grono entuzjastycznych dzieci w wieku 6-13 lat, a prowadziła je Magdalena Walesiak, psycholog, trener TUS, posiadająca doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Temat spotkania brzmiał: „Smutek – po co jest nam potrzebny”.
Podczas spotkania dzieci poznały smutek z nowej perspektywy. Kiedy czujemy smutek często płaczemy, chcemy być sami, jesteśmy spowolnieni i nie mamy energii.  Wbrew temu co zazwyczaj słyszeliśmy, smutek jest ważny i potrzebny. Pozwala nam pożegnać się z tym co straciliśmy, albo pogodzić się z myślą, że niektórych rzeczy nie możemy mieć. Smutek pozwala nam nie tracić energii na to, czego nie możemy zmienić. Daje nam możliwość refleksji, pozwala nam przemyśleć, zweryfikować, zaakceptować i ułożyć od nowa, co jest dla nas ważne i dobre. Często po tym, jak poczujemy żal i sobie popłaczemy, możemy znowu cieszyć się życiem. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, jak wiele ważnych i cennych arcydzieł powstało dzięki temu uczuciu, takich jak: wiersze, teksty literackie, teksty piosenek, utwory muzyczne, obrazy i inne dzieła sztuki.
Jednak smutek, który jest zbyt intensywny oraz trwa długo odbiera nam energię i chęci do robienia czegokolwiek, a także zabiera radość z rzeczy, które kiedyś sprawiały nam przyjemność. Taki smutek nam szkodzi i może zwiastować pojawienie się ciężkiej choroby, jak np. depresja. W takiej sytuacji potrzebne jest wsparcie najbliższych oraz profesjonalna pomoc.
Podczas spotkania dzieci razem z panią Magdą poznały bezpieczne sposoby radzenia sobie z tą emocją, a także dowiedziały się, w jaki sposób wspierać drugą osobę odczuwającą smutek. Uczestnicy spotkania wykazali się dużą empatią i pomysłowością w pomaganiu swoim bliskim.
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Z emocjami za pan brat”, które odbędzie się już w październiku. Do zobaczenia!