Z wizytą u przedszkolaków
Wpisany przez Jolanta R.
czwartek, 22 września 2022 11:14

W dniu 20 września br., pani dyrektor wybrała się z wizytą do Niepublicznego Przedszkola „Pod Fiołkami”, aby przybliżyć przedszkolakom zawód bibliotekarza. Opowiedziała o tym, że do głównych zadań bibliotekarza, zajmujących najwięcej czasu, należy wypożyczanie książek oraz sprawowanie opieki nad zasobami biblioteki. Wspomniała również, że bibliotekarze zajmują się gromadzeniem i opracowywaniem zbiorów, promowaniem czytelnictwa poprzez ciekawe lekcje biblioteczne, warsztaty dla dzieci w różnym wieku, zajęcia organizowane dla dzieci spędzających wakacje i ferie zimowe w mieście, włączanie się do ogólnopolskich akcji takich jak Narodowe Czytanie pod patronatem Pary Prezydenckiej, Cała Polska Czyta Dzieciom, Noc Bibliotek i wielu, wielu innych. Ważna w zawodzie bibliotekarza jest również znajomość odpowiednich systemów bibliotecznych, administracja danych osobowych oraz doskonała znajomość przepisów prawa związanych z prawami autorskimi i prawami pokrewnymi. Jest to bardzo wszechstronna i różnorodna praca. Biblioteka to również miejsce, które ma inspirować i zachęcać młodego czytelnika do korzystania z księgozbioru.
Podczas spotkania pani Jola zaprezentowała dzieciom różne rodzaje książek dostosowanych do ich wieku, które przyniosła ze sobą, a jakie posiada w swoich zasobach biblioteka. Były to głównie krótkie bajeczki i historyjki, dłuższe bajki i opowiadania, obrazkowe historie, książki dźwiękonaśladowcze, edukacyjne, interaktywne oraz książki aktywizujące z elementami dźwiękowymi a także w formacie trójwymiarowym.
Kolejnym celem wizyty było przybliżenie dzieciom serii książek „Tupcio Chrupcio” opowiadającej o perypetiach małej myszki poznającej świat i uczącej się jak radzić sobie z trudnościami, z którymi spotykają  się dzieci w wieku przedszkolnym. Tytułowy Tupcio Chrupcio pozwala poczuć dzieciom, że nie są pozostawione samymi sobie z obawami i pomaga zaakceptować nadchodzące zmiany. Za każdą bajką stoi rozwiązanie problemu, które mysia rodzina podpowiada bohaterowi utworu i jednocześnie dziecku słuchającemu bajki. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały jednej z bajeczek Elizy Piotrowskiej z serii Tupcio Chrupcio pt. „Nie chcę jeść”.
Na zakończenie spotkania przedszkolaki zadeklarowały, że wybiorą się do biblioteki z rodzicami, a jak troszkę podrosną przyjdą korzystać z bogatej oferty dla dzieci, jaką dysponuje nasza placówka razem z „ciociami” z przedszkola. Było to niezwykle miłe i pouczające spotkanie.