Home
Polecamy najmłodszym
Wpisany przez Jolanta R.   
wtorek, 07 marca 2023 14:36

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nasielsku serdecznie poleca naszym najmłodszym Kochanym Czytelnikom serię książek z pozytywnym przesłaniem i przepięknymi ilustracjami „Misia i jej mali pacjenci”. Zawarte są w nich urocze i niezwykle wzruszające historie, które zapadają w pamięć. Polecamy je do wspólnego czytania z osobą dorosłą, szczególnie jako lektura przed snem.

Tytułowa bohaterka cyklu, Misia, to wesoła siedmiolatka, która mieszka wraz z rodzicami  oraz swoim ukochanym pieskiem Popikiem w niewielkim miasteczku. Dziewczynka wyróżnia się z tłumu, ma bowiem rude włosy, jej buzię zdobi kilkanaście piegów, a jej oczy śmieją się nieustannie. Jest pełna temperamentu, czerpie radość z każdej, nawet najmniejszej przyjemności, takiej jak jedzenie truskawek, picie kakao z pianką czy zbieranie kolorowych liści. Misia pięknie maluje farbami, uwielbia też oddawać się lekturze, a jej ulubione historie to te o przygodach potrafiącego rozmawiać ze zwierzętami Doktora Dolittle.

Choć Misia jest bardzo aktywną osobą, jest coś, czemu poświęca się bez reszty. Najwięcej czasu dziewczynka spędza w ogrodzie, gdzie kilka lat temu tata zbudował dla niej mały drewniany domek, usytuowany na gałęziach starej lipy. Domek miał być miejscem zabawy, jednak Misia prowadzi w nim lecznicę dla zwierząt. To w niej niesie pomoc chorym wiewiórkom, jeżom, ptakom i wszystkim potrzebującym stworzeniom. Skąd wie, co im dolega? Cóż, Misia doskonale rozumie ich mowę. Ale to jej ogromny sekret, o którym wie tylko Popik oraz dziadek Tadzio, który także jest weterynarzem.

W pierwszym tomie przygód Misi, zatytułowanym „Weterynarz z Lipowej Kliniki”, pod opiekę dziewczynki trafiają: wróbel ze złamanym skrzydłem, wiewiórka, która wypadła z dziupli oraz bardzo słaby jeż. W kolejnych opowieściach Misia wyleczy pewną sowę, przygarnie rannego łosia oraz zdobędzie zaufanie markotnego dzika.

Serię tworzy kilkanaście tytułów, wśród nich „Niespodziewani goście”, „Deszczowy pacjent”, „Milusi uciekinier”, „Nieoczekiwana przeprowadzka” czy „Urodzinowa niespodzianka”. Przygody Misi spisała  Aniela Cholewińska-Szkolik, autorka bajek dla najmłodszych, zabawnych poradników dla nieco starszych oraz obyczajowych powieści dla młodych czytelników. Książki zilustrowała Agnieszka Filipowska, absolwentka architektury, ilustratorka i fotografka, która będąc małą dziewczynką, chciała zostać weterynarzem.

 

Zapraszamy do lektury!