Home Rajdy Rowerowe Rajd Rowerowy – Szlakiem Żołnierzy Wyklętych
Rajd Rowerowy – Szlakiem Żołnierzy Wyklętych
niedziela, 21 czerwca 2015 00:00

Rajd rowerowy przez : Popowo, Jaskółowo –ścieżka ekologiczna

21 czerwca odbył się kolejny Rajd Rowerowy z serii „W krainie nasielskiego Prawdzica”. Tym razem było historycznie i ekologicznie. Nasz przewodnik po historii dyrektor biblioteki Stanisław Tyc poprowadził nas szlakiem „Żołnierzy Wyklętych”, natomiast Pani Jadwiga Szymańska- kierownik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Nasielsku zaprosiła nas na ścieżkę ekologiczna do Jaskółowa.

Jak zwykle pogoda dopisała. Kilka minut po 12-sej kolorowy peleton (ponad 60 osób) ruszył spod biblioteki w kierunki figury poświęconej „żołnierzom wyklętym”. Kręta droga poprzez las dotarliśmy do zamierzonego celu. Tam wysłuchaliśmy krótkiej historii o losach nasielskich partyzantów, którzy polegli w latach 50-tych w miejscowości Popowo z rąk żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Publicznego.

Następnie równym wężykiem ruszyliśmy zdobywać wiedzę ekologiczną. Po dotarciu na nieczynne już składowisko odpadów komunalnych, gdzie Pani Jadwiga Szymańska przedstawiła nam nowoczesne metody utylizacji śmieci. Była również pogadanka edukacyjna o ekologii oraz ochronie środowiska. Na zakończenie prelekcji, ku uciesze najmłodszych rowerzystów za dobrą odpowiedź na zagadki ekologiczne można było zdobyć drobny prezent (długopis, kartki z Nasielskiem lub smycz)

Na finał naszego rajdu przybył Burmistrz Nasielska Bogdan Ruszkowski. Zaprosiliśmy pana burmistrza , gdyż rajd ten był dla nas szczególny .Żegnaliśmy się z Panem Łukaszem Kraszkiewiczem i jego rodziną – opuszczają oni nasze gościnne strony i przeprowadzają się na południe Polski). Do Nasielska sprowadzili się 8 lat temu, mają czworo dzieci Franka, Antka, Stasia oraz Olę. Pan Łukasz pracował w aptece a Pani Monika była nauczycielką w przedszkolu. Ich wielką rodzinną pasją jest „wędrowanie” czyli chodzenie, jeżdżenie na rowerach i samochodem oraz pływanie kajakami.

Burmistrz wręczył im podziękowanie za włożony wkład w propagowanie aktywnej formy wypoczynku oraz rozpowszechnianie informacji historycznych na temat ziemi nasielskiej.

Następnie Stanisław Tyc i Izabela Mazińska wręczyli rodzinie Kraszkiewiczów prezent od bibliotekarzy i nasielskich kolarzy.oraz przeczytaliśmy pożegnalny wiersz

Do Łukasza i Moniki

Nie ma dziś w Nasielsku takiego mieszkania,

Gdzie by nie było słychać głośnego szlochania.

Płaczą tutaj panny, mężczyźni i żony,

Że Kraszkiewiczanie odjeżdżają gdzieś w dalekie strony

Gruchnęła wieść Hiobowa w całej okolicy,

Że uciekają od nas gdzieś aż do Dębicy.

Łukaszu i Moniko cóż to że się stało,

Że wam się w Nasielsku podobać przestało?

Moniko i Łukaszu cóż to się zmieniło,

Że się Wam w Nasielsku mieszkać uprzykrzyło?

Boleje dziś burmistrz nasielskiego grodu,

Że zmniejszy się liczba mieszkańców z Kraszkiewiczów powodu.

Monika i Łukasz i dzieci gromadka,

Razem pół tuzina – to nie lada gratka.

Strata to dla naszej nauki jest również spora,

Bo Łukasz Kraszkiewicz ma tytuł doktora.

W Nasielsku nie jest wcale powszechnym zjawiskiem,

Aby tak zacny tytuł widniał przed nazwiskiem.

Żałuje ich również nasza biblioteka, bo nam pomagali,

Jeździli po wertepach, aby przetrzeć szlaki rowerowe,

Auto techniczne i „busik” zawsze były gotowe,

Zabierali starsze panie co były w ogonie, aby je zatrzymać w naszym peletonie.

Łukaszu i Moniko, nasi przyjaciele, kto nam będzie towarzyszył w kolejne niedziele!!

Uwieńczeniem imprezy było tradycyjne ognisko i pieczenie kiełbasek oraz na deser rowerowy tort.

Już dziś Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nasielsku zaprasza na następny rajd, który odbędzie się 19 lipca 2015 r. (niedziela). Tym rajdem rozpoczniemy cykl poznania ziemi nasielskiej pt.”Od wschodu do zachodu”. Naszym zamiarem jest przejechanie gminy Nasielsk i dotarcie do wszystkich sołectw.

Bliższe informacje w bibliotece w godzinach pracy , tj. 9°°-17°° lub pod Tel.23 69 12552