Home Rajdy Rowerowe Rajd Rowerowy
Rajd Rowerowy
niedziela, 15 maja 2016 15:37

Rajd rowerowy przez: Andzin, Cieksyn, Wiktorowo, Malczyn, Ruszkowo, Mokrzyce Wł.

W niedzielne południe 15 maja wyruszył kolejny rajd rowerowy zorganizowany przez nasielską bibliotekę. Była to jedna z kilku atrakcji tego świątecznego dnia, stąd tez towarzyszyły organizatorom obawy czy dopiszą potencjalni entuzjaści dwóch kółek? Niestabilna, wietrzna pogoda nie sprzyjała gremialnemu udziałowi nasielszczan w tej sportowej i edukacyjne imprezie. A jednak przybyli ci najlepsi i najbardziej wytrwali, a ich liczba przekroczyła 50 osób. Tym razem celem wyprawy były takie wsie jak: Andzin, Cieksyn, Wiktorowo, Malczyn, Ruszkowo i Mokrzyce Włościańskie .Zrazu kolorowy peleton poruszał się ulicami naszego miasta, następnie przez Kosewo i Łyczno dojechaliśmy do Konar, gdzie zatrzymaliśmy się na krótki odpoczynek – dzieci w celu wzmocnienia sił otrzymały kokosowe batoniki, wyjątkowo smaczne po kilkukilometrowym wysiłku. Równe asfaltowe drogi ustąpiły miejsca leśnym wertepom , które poprowadziły nas do Andzina. Tu przywitała nas sympatyczna sołtys – pani Bogusława Jadczak, przedstawiając cyklistom współczesne oblicze miejscowości położonej wśród sosnowych lasów. Nasz przewodnik po historii dr Stanisław Tyc mówił przeszłości Andzina. Ruszyliśmy dalej aby po kilku kilometrach zrobionych w kierunku południowym znaleźliśmy się w Cieksyn, gdzie oczekiwał na nas przedstawiciel zarówno rady sołeckiej jak i Stowarzyszenia Dolina Wkry – pan Andrzej Sztabnik. Szczegółowo przedstawił nam historie tej mobilnej miejscowości oraz obecne atrakcje turystyczne okolicy. Żegnając Cieksyn, skierowaliśmy się w strine pobliskiego Wiktorowa, gdzie czekało nas zasłużone ognisko w gościnnym folwarku konnym państwa Katarzyny i Jana Ratajczaków. W scenerii końskiej galopady, przy akompaniamencie rżenia rumaków mogliśmy posilić się soczystymi kiełbaskami. Para właścicieli opowiadała nam o stadninie i jednocześnie przedstawiła ofertę sportów hipicznych dostępnych w folwarku. Na zakończenie pikniku odśpiewaliśmy tradycyjne „sto lat” małej Zosi , uczestniczce rajdu, która akurat obchodziła swoje imieniny. Natomiast pan Ratajczak ofiarował solenizantce dwie darmowe lekcje nauki jazdy konnej. Po odpoczynku udaliśmy się do Malczyna, ,gdzie dyrektor Tyc mówił o historii tej wsi, podobnie było w Ruszkowie oraz Mokrzycach, które były ostatnim etapem niedzielnej wycieczki. Na następny wyjazd zapraszamy już 12 czerwca b.r. – tym razem będzie to „Odjazdowy bibliotekarz”, w ramach którego spotkamy się z cyklistami z Pomiechówka oraz Nowego Dworu Mazowieckiego w malowniczym i owianym piękną legenda Błędowie.