Home Rajdy Rowerowe Rajd Rowerowy - „Od wschodu do Zachodu”
Rajd Rowerowy - „Od wschodu do Zachodu”
niedziela, 13 września 2015 00:00

Rajd rowerowy przez: Pniewską Górkę, Głodowo, Kędzierzawice, Pianowo, Broninek.

W niedzielę 13 września odbył się kolejny 11 już rajd rowerowy z cyklu w Krainie Nasielskiego Prawdzica  organizowany przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną  . Tym razem ruszyliśmy z siedziby biblioteki kierując się na Pniewską Górkę., gdzie zostaliśmy serdecznie przywitani przez Panią sołtys Barbarę Kosewską, która pełni tę funkcje od 27 lat. Pani Basia częstowała uczestników rajdu cukierkami oraz zimnymi napojami, opowiadała również o współczesnej Pniewskiej Górce i planach na przyszłość tego nasielskiego przedmieścia. Nasz przewodnik po historii dr Stanisław Tyc przedstawił dzieje miejscowości poczynając od pierwszych śladów osadnictwa aż po współczesne. Pogoda jak zwykle nam sprzyjała zachęcając do pokonania kolejnego etapu podróży do Głodowa Wielkiego.

Nasz długi i kolorowy peleton poruszał się krętą drogą przez okoliczne pola, aby zatrzymać się w gospodarstwie sołtysa Pana Gogolewskiego. Pan Piotr powiedział o dzisiejszych mieszkańcach Głodowa, natomiast Stanisław Tyc nawiązał do historii tej starej postszlacheckiej wsi o średniowiecznym rodowodzie. Ruszamy dalej kierując się w stronę Kędzierzawic, droga piaszczysta utrudnia jazdę, kawałki trzeba pokonać pieszo, za to krajobraz urozmaicony lasami, a gdzieś w oddali widnieje kępa drzew dawnego parku wokół dworu rodziny Orłowskich, a później Wągleńskich. Około godziny 15 peleton dociera do wsi Pianowo Daczki do gospodarstwa Państwa Romańskich. Pan Romański jest od wielu lat sołtysem tej wsi.  Trudno przecenić gościnność gospodarzy, czeka tu na nas przygotowane ognisko i otacza nas pozytywna aura gospodyni. Zjadamy piknikowe kiełbaski, zaś najmłodsi jak zwykle nie zostali zaniedbani przez Panią Izabelę Mazińską  i pałaszowali pyszne batoniki  popijając  je soczkami.             Następnie nasz przewodnik p. Stanisław rozpoczyna czytanie " Lalki" B. Prusa dokonując stosownego wstępu  do Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser Dudy. W czytaniu całego 5 rozdziału uczestniczą również inni cykliści. W zaciszu mazowieckich pól "Lalka" brzmi wyjątkowo, a jej treść ideowa nie straciła na znaczeniu mimo  upływu wielu lat. Wyjątkowy nastrój ustępuje jednak miejsca potrzebie jechania dalej. Ruszamy z Pianowa do Broninka. Ciekawą starą drogą z reliktami dawnego dworku Słonczewskich i przydrożną kamienną kapliczką zapewne XIX wieczną, zamyka niejako bryła nasielskiego kościoła- monumentalna i tajemnicza.

Na Broninku oczekuje na nas pan Marek Osiński wieloletni sołtys , mówi o dzisiejszym Broninku i zaprasza do kolejnych odwiedzin. Ruszamy do centrum, miasta, kończąc udaną wycieczkę. Już dziś organizatorzy zapraszają na kolejny rajd, który odbędzie się 11 października. /Szczegółowe informacje ukażą się w następnym numerze/.

Zapraszamy wszystkich , którzy chcieliby uzyskać pieczęć „Narodowego Czytania” do siedziby biblioteki I piętro.