Patroni Roku 2025
Co roku, Sejm oraz Senat Rzeczypospolitej Polskiej wybierają patronów roku. W 2025 roku uhonorowani zostali między innymi: Stefan Żeromski, Antoni Słonimski, Władysław Stanisław Reymont, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.
Rok 2025 Rokiem Władysława Stanisława Reymonta
Władysław Stanisław Reymont, jeden z najwybitniejszych i najważniejszych pisarzy, prozaik i nowelista urodził się 7 maja 1867 roku w Kobielach Wielkich, zmarł 5 grudnia 1925 roku w Warszawie. W 1924 r. został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za epopeję „Chłopi”. W uchwale przypomniano, że w 2025 roku przypada 100. rocznica śmierci tego wybitnego twórcy. Popularność przyniosły mu powieści „Ziemia obiecana”, „Komediantka”, „Fermenty” oraz zbiory nowel. W 1902 roku „Tygodnik Ilustrowany” rozpoczął drukowanie powieści „Chłopi”, a dwa lata później pojawiło się jej wydanie książkowe. Dodano, że „ta wiejska epopeja stała się najważniejszym wydarzeniem literackim, podziwiano autora za wierne odtworzenie rytmu życia społeczności wiejskiej, za umiejętne łączenie naturalistycznych opisów, a także za niemal impresjonistyczne pokazanie przyrody. Podkreślano dbałość o szczegóły i odrzucenie młodopolskiej egzaltacji”.
Rok 2025 Rokiem Marii Pawlikowskiej -Jasnorzewskiej
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska z domu Kossak, jedna z najwybitniejszych polskich poetek i dramatopisarek dwudziestolecia międzywojennego urodziła się 24 listopada 1891 r. w Krakowie, zmarła 9 lipca 1945 r. w Manchesterze. W bieżącym roku przypada 80. rocznica Jej śmierci. W uchwale napisano, że „tomiki z wierszami Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej nadal są wznawiane, czytane i tłumaczone m.in. na języki angielski, niemiecki, francuski, włoski, rosyjski, szwedzki, chiński, japoński i hindi, czyniąc z Niej, obok Wisławy Szymborskiej, najchętniej przekładaną polską autorkę w historii […]. Spuścizna „polskiej Safony” to 500 wierszy, 20 sztuk teatralnych i 10 słuchowisk radiowych. To także kilkadziesiąt utworów stricte patriotycznych”.
Rok 2025 Rokiem Stefana Żeromskiego
Stefan Żeromski urodził się 14 października 1864 roku w Strawczynie, zmarł 20 listopada 1925 r. w Warszawie. W 2025 roku przypada rocznica śmierci „jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, duchowego autorytetu polskiej inteligencji, autora opowiadań, powieści, dramatów i reportaży, które ukształtowały narodowe myślenie wielu pokoleń Polaków”. W uzasadnieniu uchwały wskazano, iż „Stefan Żeromski był twórcą przekonanym o doniosłej funkcji literatury, wierzył bowiem w szczególne posłannictwo pisarza i w jego odpowiedzialność za kształtowanie losu narodu i Ojczyzny”.
Rok 2025 Rokiem Antoniego Słonimskiego
Z okazji 130. rocznicy urodzin polskiego poety, pisarza, tłumacza, publicysty, rysownika, krytyka literackiego, człowieka wielu talentów, przypadającej w przyszłym roku ogłoszono Rok 2025 Antoniego Słonimskiego. Wyrażając uznanie dla artystycznego dorobku podkreślono w uchwale, że „był jednym ze współtwórców pierwszej w wolnej Polsce kawiarni literackiej „Pod Pikadorem”, a niedługo później – grupy poetyckiej „Skamander”. W latach międzywojennych współpracował z „Kurierem Polskim” i „Wiadomościami Literackimi” oraz licznymi kabaretami. Był także współzałożycielem pierwszej w Polsce organizacji ochrony praw autorskich, znanej dziś jako Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych”.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!