Romskie zawody dawniej i dziś
We wtorek, 19 marca br. nasza biblioteka, specjalnie dla uczniów klasy 5a Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Nasielsku, w ramach projektu „Porozmawiajmy o kulturze i historii Romów” zorganizowała warsztaty z panią Katarzyną Kamler ze Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna. Projekt realizowany jest przy wsparciu Ambasady U.S.A. w Polsce. Tematem warsztatów były „Romskie zawody dawniej i dziś”.
Romowie to grupa etniczna, której historia i kultura są nadal mało znane, choć na terytorium Polski zamieszkuje od wieków. W przeszłości słynni byli romscy rzemieślnicy, muzycy, handlarze czy wróżki, którzy docierali ze swoimi usługami do najróżniejszych zakątków naszego kraju.
Polscy Romowie to grupa, której życie bardzo się zmieniło w ciągu ostatnich 100 lat. Przedtem przez wieki wykonywali tradycyjne zawody m.in. kowalstwo, kotlarstwo czy handel końmi. Część z tych zawodów jest już dziś zapomniana, inne zyskały nowy kontekst. W trakcie warsztatów przenieśliśmy się w przeszłość, by poznać świat dawnych romskich muzyków, rzemieślników, handlarzy, wróżek i zielarek. Rozmawialiśmy o akcji zatrzymania taborów, która odbyła się w marcu 1964 r. i była smutnym, wręcz bolesnym wydarzeniem w historii Romów Polskich w XX wieku. Mówiliśmy o jej skutkach dla społeczności romskiej i wpływie na ich tożsamości . Przyjrzeliśmy się też współczesnej sytuacji polskich Romów, obecnie wykonywanym zawodom i możliwościom kontynuowania tradycji.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!