Siódmoklasiści w muzeum
We wtorek, 25 marca br. uczniowie klasy VII b Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku na czele z Panią Anną Tomasińską uczestniczyli w lekcji historycznej i zwiedzali wystawy eksponowane w Nasielskim Domu Edukacji i Historii. Przewodnik po historii naszego lokalnego muzeum zwrócił uwagę na to, w jaki sposób bohaterowie minionych lat kształtują postawy patriotyczne młodych nasielszczan współcześnie, zwłaszcza w obliczu zagrożeń ze strony Rosji zgodnie z porzekadłem, że „historia lubi się powtarzać”. Zebrani dowiedzieli się, że Nasielsk wyszedł z wojennej pożogi lat 1915-1918 zrujnowany ekonomicznie i ze zmniejszoną populacją. Było to wynikiem najpierw niszczycielskiej działalności Rosjan, którzy wycofując się z terenu Królestwa Kongresowego stosowali taktykę „spalonej ziemi”. Skalę zniszczeń obrazuje ks. Marceli Przedpełski – wicedziekan nasielski w swoich pamiętnikach. Następnie fiskalizm i prowadzona polityka rekwizycji polskiego mienia przez kolejnego okupanta czyli Niemców spowodowała regres w rolnictwie, handlu i rzemiośle. Odrodzona Rzeczypospolita stanęła przed trudnym działem odbudowy kraju, niemniej rok 1920 przyniósł kolejną wojnę w obronie świeżo odzyskanej suwerenności. Na zniszczenia I wojny światowej nałożyły się kolejne straty spowodowane zarówno samymi działaniami wojennymi, jak i grabieżami stosowanymi przez bolszewików. Zdawało się, że starty są do nieodrobienia. Znaleźli się jednak entuzjaści, którzy konsekwentnie dążyli do odbudowy zniszczonego Nasielska i okolicznych wsi. Wśród nich był niewątpliwie Feliks Rostkowski wieloletni zasłużony burmistrz Nasielska i animator życia gospodarczego mikroregionu; wystarczy wspomnieć, że podczas jego rządów w mieście wybudowano szkołę powszechną, dom nauczyciela, rzeźnię miejską, uroczą basztę, zmodernizowano elektrownię, urządzono boisko sportowe ze strzelnicą, wybrukowano wiele ulic, zbudowano jatki mięsne i podjęto pierwsze próby zwodociągowania miasta i jego kanalizację.
Wśród jemu współczesnych znalazł się również ks. Stanisław Pujdo pochodzący z Litwy, który miał znaczne zasługi w zakresie życia religijnego nasielskich katolików. Ale też działał na niwie kulturalnej, towarzyskiej, gospodarczej i w zakresie ochrony przeciw pożarowej uczestnicząc w reorganizacji miejscowej OSP.
Inną postacią godną uwagi omawianego okresu był Wacław Sokolnicki – nauczyciel, organizator oświaty na ziemi nasielskiej, żołnierz POW, podkomendny prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Organizował drużynę harcerską w Nasielsku im. Tadeusza Kościuszki. Brał też udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 r.
Na to doborowe grono zasłużyła też Jadwiga Rostkowska znana z działalności oświatowej i harcerskiej, ale też żołnierz POW rozbrajająca niemieckich żołnierzy podczas I wojny światowej.
To zacne grono tworzyło w Nasielsku okresu międzywojnia nową rzeczywistość we wszystkich obszarach funkcjonowania miasta, to dzięki tym postaciom Nasielsk rozwijał się w każdej dziedzinie życia a więc: gospodarczo, politycznie, społecznie, religijnie i pod względem oświatowym.
Pokłosiem przedwojennych elit w rejonie Nasielska były postawy patriotyczne reprezentowane przez żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, którzy po 1945 r. walczyli z nowym okupantem – ZSRR. W walce ponieśli cenę najwyższą ginąc na polu chwały w 1950 r. w Popowie.
Biogramy wszystkich wymienionych znajdują się w książce „Nasielsk wpisani w dzieje miasta i regionu”, która znajduje się w zasobie nasielskiej biblioteki.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!