Spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską
W sobotę 20 kwietnia br. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Nasielsku odbyło się spotkanie ze znaną i uwielbianą przez czytelników pisarką Ałbeną Grabowską. Autorka zadebiutowała w 2011 roku książką „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”, którą napisała z myślą o swoich dzieciach, aby przybliżyć im bułgarskich przodków i kulturę regionu Rodopów. Od tego czasu napisała prawie 30 książek, z których największą popularnością cieszy się saga „Stulecie Winnych”. Opowieść została zekranizowana przez Telewizję Polską. Ałbena w swoim dorobku ma także książki dla dzieci o przygodach Julka i Mai (m.in. „Julek i Maja w labiryncie”), współczesne książki obyczajowe (m.in. „Lady M.”), powieści fantasy dla młodzieży („Nowy świat”), kryminał „Ostatnia chowa klucz” i historyczną powieść sensacyjną „Kości proroka”. Podczas spotkania rozmowa skupiona była głównie wokół ostatnich powieści pisarki „Matki i córki” oraz „Uczniowie Hippokratesa”. Pierwsza z nich opowiada o czterech pokoleniach kobiet poddanych tajemniczym traumom: historycznym i osobistym. Każda bohaterka naznaczona jest cierpieniem i nie potrafi odciąć się od trudnej przeszłości. Pisarka wyjaśniła, że temat dziedziczenia traum jest jej bardzo bliski głównie z tego względu, iż z wykształcenia jest lekarzem neurologiem, epileptologiem. Jak się okazało przez wiele lat pracowała w szpitalu w Dziekanowie Leśnym. Z kolei druga pozycja jest hołdem oddanym medycynie i osobom, które przyczyniły się do jej rozwoju, ale nie zostały należycie docenione za swoje zasługi. Autorka przyznała, że od dawna chciała napisać sagę medyczną, ale długo zastanawiała się nad tym, jak zrobić to dobrze.
–Książki mają niezwykłą moc terapeutyczną i profilaktyczną. Osoby, które czytają są o wiele bardziej przygotowane do radzenia sobie z problemami życia codziennego. Nie trzeba się identyfikować z bohaterami żeby przemyśleć swoją własną drogę życiową. Na przykład w „Stuleciu Winnych” przedstawiłam bohaterów, którzy oprócz tego, że borykają się z problemem wojny, muszą poradzić sobie jeszcze z prozą życia codziennego – brak nadziei, problemy zdrowotne, niespełniona miłość. Czytając chociażby tę sagę, można obserwować bohaterów, wyciągać własne wnioski i uczyć się na ich przykładzie – tłumaczy Ałbena Grabowska.
Podczas spotkania Ałbena przedstawiła też wiele faktów z życia prywatnego. Okazało się, że wcale nie chciała zostać lekarzem a aktorką. Nie zabrakło też wątku ekranizacji sagi „Stulecie Winnych”. Pisarka jest wszechstronnie utalentowana. Obecnie pracuje przy musicalu o Mikołaju Koperniku, do którego napisała libretto, a oprawę muzyczną wykonał Tomasz Szymuś znany z takich programów telewizyjnych jak „Taniec z Gwiazdami” czy „X Factor”. Na swoim koncie ma również współpracę przy spektaklu o życiu Anny Jantar.
Na zakończenie spotkania wszyscy zainteresowani otrzymali dedykacje w książkach autorki oraz mogli liczyć na zdjęcia i indywidualną rozmowę. Był to miło spędzony czas.
Spotkanie zostało dofinansowane w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania problemów Alkoholowych oraz przeciwdziałania Narkomanii.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!