Cenne dary dla Nasielskiego Domu Edukacji i Historii
Z prawdziwą satysfakcją informujemy naszych sympatyków, że zbiory Nasielskiego Domu Edukacji i Historii zostały powiększone o dwa artystycznie cenne obrazy, które wyszły spod pędzla Pana Grzegorza Jodłowskiego, lokalnego artysty – malarza scen batalistycznych zamieszkałego w Starych Pieścirogach. Obydwa dzieła to portrety wykonane techniką olej na płótnie o przybliżonych wymiarach 80x60 cm. Jeden z nich przedstawia marszałka Józefa Piłsudskiego w charakterystycznym mundurze w szarej tonacji z licznymi prestiżowymi odznaczeniami wojskowymi. Z portretu emanuje zadzierżysty charakter marszałka będący wyrazem silnej woli i determinacji w walce z wrogami Ojczyzny. W miarę młody wygląd twarzy Piłsudskiego wskazuje, że autor celowo ukazał go z okresu zmagań polsko-bolszewickich lat 1919-1920, aby uzupełnić stałą wystawę tematyczną eksponowaną w naszym lokalnym muzeum, a poświęconą Bitwie o Nasielsk.
Drugi portret poświęcony generałowi Władysławowi Sikorskiemu, dowódcy 5 Armii, która tak naprawdę rozstrzygała losy wojny w obronie niedawno odzyskanej niepodległości. Autor ukazuje go w mundurze generała porucznika z nakryciem głowy, a wygląd twarzy pozwala na stwierdzenie, że jest to Sikorski z lat 20-tych ubiegłego stulecia.
Trudno przecenić rolę tak wyrazistych postaci w dziele odzyskania niepodległości przez Polskę i kształtowania jej granic, a zwłaszcza granicy wschodniej. Pisząc o gen. Sikorskim, warto zwrócić uwagę Czytelnika na fakt, że aż 92 razy wymienia nazwę Nasielsk w książce pt. „Nad Wisłą i Wkrą”. Warto zacytować niektóre z nich: „Na polach Nasielska (…) miały się rozegrać śmiertelne (…) walki o przełom moralny wojsk”, „Pod Nasielskiem zatem trzeba będzie szukać rozstrzygnięcia bitwy nad Wkrą (…)”, „Pomimo poważnych strat poniesionych przez nas pod Nasielskiem, wieść o odniesionym zwycięstwie wywołała powszechną radość. Dowódca Północnego Frontu (gen. Józef Haller) stwierdził, że jest „pracą piątej armii nad wszelką miarę zachwycony”, „Zaangażowanie się trzech armii rosyjskich na północ od Bugu – Narwi i przebieg decydujących walk nad Wkrą i pod Nasielskiem (…) wyczerpały odwody Tuchaczewskiego i odciążyły w ten sposób Warszawę”, „Zwycięstwo pod Nasielskiem zbliżyło nas do drugiego zadania, a mianowicie do walnej rozprawy z 4-tą armią sowiecką”.
Warto zatem promować kult tych obydwu postaci, jakże ważnych dla Rzeczypospolitej i polskiego narodu. Służyć temu mają m. in. ofiarowane Nasielskiemu Domowi Edukacji i Historii portrety wykonane przez płk Grzegorza Jodłowskiego. Należy dodać, że malarstwo tego autora prezentowane było w naszym lokalnym muzeum w dniach 22 października-22 grudnia 2023 r. Na prezentowaną ekspozycję składało się wówczas 20 prac, które przedstawiały epizody związane ze służbą wojskową Pana Grzegorza, a przede wszystkim ważne wydarzenia polityczne związane z historią Polski. A więc: chrzest Polski, drużyna Bolesława Chrobrego, bitwa pod Grunwaldem, Kircholm, bitwa pod Wiedniem, Insurekcja kościuszkowska, powstanie listopadowe, legiony Piłsudskiego, szarża pod Krojantami i powstanie warszawskie.
Przekazane płótna doskonale korelują ze zbiorami zgromadzonymi na stałej wystawie tematycznej „Wojna 1920 r. na ziemi nasielskiej”, a przede wszystkim w znaczny sposób ją uzupełniają.
Nasz Darczyńca zapytany przez nas o to, jakie były motywy namalowania i przekazania Nasielskiemu Domowi Edukacji i Historii opisanych prac udzielił następującej odpowiedzi: „Kiedy po raz pierwszy przybyłem do Nasielskiego Domu Edukacji i Historii zachwyciło mnie to miejsce „z duszą”. Ponadto jestem mieszkańcem Gminy Nasielsk i z nią się utożsamiam, interesuję się historią, w tym też historią walk 1920 r., które odbyły się na naszym terenie i to wszystko skłoniło mnie do wykonania tych prac i przekazania ich całej nasielskiej społeczności”. Piękna i patriotyczna wypowiedź, zapewne godna ofiarowanych nam prac i wzór do naśladowania. Naprawdę jest za co dziękować autorowi i darczyńcy w jednej osobie. Wszystkich z Państwa, których udało nam się zaciekawić tym artykułem, zapraszamy do odwiedzenia naszego muzeum, aby naocznie przekonać się o wysokim kunszcie artystycznym Pana Grzegorza Jodłowskiego, a przy okazji obejrzeć pozostałe ekspozycje. Do zobaczenia w Nasielskim Domu Edukacji i Historii.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!