Poznajemy zawód bibliotekarza
W dniach 24, 25 i 26 lutego br. uczniowie klas „0a”, „0b” i „0c” wraz z paniami wychowawczyniami ze Szkoły Podstawowej im. Konstytucji 3 Maja w Nasielsku odwiedziły bibliotekę. Podczas lekcji bibliotecznych panie bibliotekarki przybliżyły dzieciom zawód bibliotekarza. Opowiedziały o tym, że do głównych zadań bibliotekarza, zajmujących najwięcej czasu, należy wypożyczanie książek oraz sprawowanie opieki nad zasobami biblioteki. Wspomniały również, że bibliotekarze zajmują się gromadzeniem i opracowywaniem zbiorów, promowaniem czytelnictwa poprzez ciekawe lekcje biblioteczne, warsztaty dla dzieci w różnym wieku, zajęcia organizowane dla dzieci spędzających wakacje i ferie zimowe w mieście, włączanie się do ogólnopolskich akcji takich jak: Mała książka–wielki człowiek, Narodowe Czytanie pod patronatem Pary Prezydenckiej, Cała Polska Czyta Dzieciom, Tata też czyta, Noc Bibliotek i wielu, wielu innych. Panie bibliotekarki opowiedziały także o najnowszej ogólnopolskiej akcji, w której biblioteka bierze udział, a mianowicie „Luty z Cukierkiem – książki z pazurem” i zaprosiły do udziału w niej. Podkreśliły też, jak ważna w zawodzie bibliotekarza jest znajomość odpowiednich systemów bibliotecznych, administracja danych osobowych oraz doskonała znajomość przepisów prawa związanych z prawami autorskimi i prawami pokrewnymi. Jest to bardzo wszechstronna i różnorodna praca. Biblioteka to również miejsce, które ma inspirować i zachęcać młodego czytelnika do korzystania z księgozbioru. Długo też rozmawialiśmy o tym, jaką drogę musi przejść książka zanim trafi na biblioteczną półkę, od pomysłu, który „rodzi się” w głowie pisarza, do momentu kiedy książka „jest gotowa” do wypożyczenia.
Podczas lekcji bibliotecznych panie bibliotekarki zaprezentowały dzieciom różne rodzaje książek dostosowanych do ich wieku, jakie posiada w swoich zasobach biblioteka. Były to głównie krótkie bajeczki i historyjki, dłuższe bajki i opowiadania, obrazkowe historie, książki dźwiękonaśladowcze, edukacyjne, z ruchomymi elementami, do nauki czytania, interaktywne oraz książki aktywizujące z elementami dźwiękowymi, a także w formacie trójwymiarowym. Następnie przybliżyły dzieciom inną formę popularyzacji czytelnictwa, jaką jest teatrzyk kamishibai. Opowiedziały skąd się wywodzi, a potem przy użyciu kart obrazkowych przeczytano miłym uczestnikom bajkę zatytułowaną „Czerwony kapturek” i „Legendę o Smoku Wawelskim”.
Na zakończenie dzieci, które nie były jeszcze użytkownikami biblioteki dołączyły do grona Czytelników i wypożyczyły wybrane przez siebie książeczki. Były to niezwykle miłe i pouczające spotkania.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!