Tysiąclecie Korony Polskiej
Istnieją rozbieżności co to daty koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. Część historyków mediewistów uważa, że doszło do tego podniosłego aktu już w grudniu 1024 r. Inni zaś twierdzą, że nastąpiło to na Wielkanoc 1025 r. Faktem jest, że Bolesław Chrobry osiągnął szczyt swojej potęgi po zmaganiach z cesarstwem niemieckim zakończonych pokojem budziszyńskim w 1018 r. Panował wówczas na olbrzymich obszarach od Bałtyku po Dunaj, bo i cała Słowaczyzna zdobyta około 1001 r. należała do niego. Wtedy to po pokoju budziszyńskim podjął sławną wyprawę kijowską. Już od 1002 r. poczynając, walczył Chrobry o stworzenie takich podstaw politycznych, które pozwoliłyby mu zrealizować utworzenie Królestwa Polskiego. Pomyślna chwila nadeszła dopiero w 1024 r., kiedy to zmarł nieprzychylny Chrobremu papież Benedykt VIII i wrogi mu cesarz Henryk II. Bolesław skorzystał ze swobody działania uzyskanej od kolejnego papieża - Jana XIX i w grudniu 1024 r. odbyła się uroczysta koronacja na króla Polski. Być może w kwietniu 1025 r. nastąpiła akceptacja koronacji Chrobrego ze strony Watykanu?
Bez względu na rozbieżności w datacji, cel życia i panowania Bolesława Chrobrego został osiągnięty. Polska uzyskała niezależność, otrzymując w koronie królewskiej symbol owej niezależności. Zaczęła się tym samym zupełnie inna świadomość już nie tylko jedności politycznej lub szczepowej – ale też narodowej.
Nie wiemy, czy koroną podczas koronacji był diadem, który cesarz Otton III włożył Chrobremu na głowę podczas zjazdu gnieźnieńskiego w 1000 r., czy nowa korona? Być może mieczem koronacyjnym był ów słynny Szczerbiec, znany z późniejszych zapisów i czy do koronacji użyto włóczni św. Maurycego z gwoździem z Krzyża Świętego?
W 1025 r., po nagłej śmierci Bolesława Chrobrego, w Gnieźnie doszło do drugiej ceremonii koronacyjnej. Mianowicie koronę otrzymał Mieszko II Lambert, ale też jego żona Rycheza zwana w Polsce Ryksą i była to pierwsza koronacja królowej w Polsce.
Koronację Bolesława Chrobrego należy rozpatrywać w kategoriach najważniejszych aktów prawno-państwowych w dziejach państwa i narodu i może ona być porównywana jedynie z takimi wydarzeniami jak Chrzest Polski czy unia polsko-litewska. Apelujemy zatem do nasielszczan o godne uczczenie tych ważnych dla nas wydarzeń.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!