DKK dla dzieci
Łączy nas pamięć
We czwartek, 3 kwietnia br. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Tego dnia nasi Klubowicze przyłączyli się do kolejnej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” upamiętniającej 82. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Akcję tę organizuje corocznie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Data 19 kwietnia, nie jest datą przypadkową, tego właśnie tego dnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, czyli największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Na znak, że Łączy Nas Pamięć każdy z uczestników spotkania miał przypiętego żonkila, który jest symbolem zbiorowej pamięci. Akcji od początku towarzyszy wspomniane hasło „Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.
Na początku spotkania przybliżyliśmy uczniom historię powstania w getcie warszawskim oraz wspólnie przeczytaliśmy opowiadanie Rafała Witka zatytułowane „Czelendż”, w którym to do grupy podwórkowych znajomych dołącza Alan – nowy sąsiad. Proponuje coś innego niż zwykłe zabawy: internetowe wyzwania. To historia również o odwadze bycia sobą i o tym, jak ważne jest, by reagować, kiedy ktoś bliski może być w niebezpieczeństwie.
Druga część spotkania poświęcona była tradycjom i zwyczajom Wielkanocnym. Przypomnieliśmy sobie jak przygotowujemy się do świąt, poznaliśmy symbolikę: pisanki, baranka, palmy oraz koszyczka wielkanocnego. Na zakończenie rozwiązywaliśmy wielkanocne krzyżówki oraz zgadywanki.
Na następne spotkanie DKK dla dzieci zapraszamy w maju. Do zobaczenia!
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!