Wyjątkowi goście
W niedzielę, 9 czerwca br. Nasielski Dom Edukacji i Historii gościł uczestników Ogólnopolskiej Konferencji Aktywistów i Aktywistek w sieci Forum Dialogu. Co roku zarząd tej fundacji wybiera inną miejscowość godną odwiedzenia. W tym roku nasze miasto zostało wybrane, jako miejsce gdzie widać dbałość społeczności lokalnej o zachowanie pamięci i upamiętnianie diaspory żydowskiej. W gronie liczącym ok. 50 osób znalazły się osoby wykonujące różne zawody, ale głównie byli to historycy, nauczyciele, pracownicy bibliotek, domów kultury, muzealnicy i wykładowcy wyższych uczelni.
Spotkanie rozpoczęliśmy od spaceru, odwiedzając miejsca ważne dla nasielskiej społeczności żydowskiej. Wśród nich na mapie naszego przemarszu znalazł się cmentarz żydowski funkcjonujący w latach 1650-1939, zniszczony podczas okupacji niemieckiej. Następnym punktem była dawna fabryka guzików braci Filar, która w I połowie XX wieku była największym pracodawcą dla nasielszczan zatrudniając w sumie ok. 300 osób. Kolejny etap to prezentacja tablic informacyjnych upamiętniających trzy filary życia Żydów: edukację, pobożność religijną i osiągnięcia kulturalno-artystyczne, które były istotą życia i podstawą kultury, która w Nasielsku rosła i rozkwitała. Potem udaliśmy się w miejsce dawnego rynku, czyli obecnego, pięknie zrewitalizowanego Skweru im. Jana Pawła II, gdzie nasi goście mieli możliwość obejrzenia obelisku poświęconego deportacji społeczności żydowskiej w dniach 3-4 grudnia 1939 roku. W tym miejscu też David Kurtz w 1938 r. zarejestrował kamerą unikatowe nagranie przedstawiające ówczesny Nasielsk, na podstawie którego powstał pełnometrażowy film dokumentalny, znany szerokiej publiczności na całym świecie, a zatytułowany „Trzy minuty zawieszone w czasie”.
Kulminacyjnym punktem spotkania była wizyta w Nasielskim Domu Edukacji i Historii, gdzie dr Stanisław Tyc przybliżył zebranym dzieje nasielskiej diaspory żydowskiej, dłuższa część wykładu przeznaczona została na omówienie materialnych fragmentów kultury żydowskiej, relacji polsko-żydowskich, obyczajów i potencjału intelektualnego i gospodarczo-społecznego nasielskich Żydów, sprzyjającego rozwojowi miasta na przestrzeni wieków.
Jolanta Budziszewska-Rogalska i kustosz Stanisław Tyc byli adresatami niezwykle pochlebnych opinii ze strony osób zwiedzających odnośnie podjętych działań w zakresie zarówno urządzenia nasielskiej placówki muzealnej, jak i jej bieżącego funkcjonowania. Chwalono też unikatową aurę zabytkowego obiektu sprzyjającą absorbcji wiedzy historycznej.
Uzupełniając opisywane wydarzenie kulturalno-oświatowe z zakresu relacji polsko-żydowskich, należy w tym miejscu podkreślić, że aktywistkami Forum Dialogu z Nasielska są Panie: Olga Ickiewicz i Anna Tomasińska.
Na zakończenie tego wyjątkowego spotkania dyrektor biblioteki, w strukturach której znajduje się Nasielski Dom Edukacji i Historii zaprosiła zebranych do składania kolejnych wizyt w naszym lokalnym muzeum. Przypominamy Państwu, że dnia 22 czerwca w godz. 20:00-24:00 odbędzie się cykliczna już Noc Muzeów. Serdecznie zapraszamy i mówimy do zobaczenia.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!