„Odpowiednie dać rzeczy słowo” - warsztaty literackie
Analiza wierszy i zamieszanie w bajkach
W czwartek, 14 grudnia 2023 r., nasze warsztaty poświęciliśmy analizie i interpretacji trzech wybranych wierszy. Były to: „Gwiazda” L. Staffa, Wieczór wigilijny” E. Waśniowskiej i „Wiersz staroświecki” ks. J. Twardowskiego. Zadaniem uczestników było wskazanie w utworach środków poetyckich m.in.: epitetu, porównania i metafory oraz charakterystyki podmiotu lirycznego w wybranych wierszach. Rozmawialiśmy również o najważniejszych cechach różnicujących utwory zaliczane do liryki, epiki i dramatu.
Wśród trudnych słów znalazły się: bigos, kalambur, konstrukcja, agroturystyka, kontakt, rewitalizacja.
21 grudnia 2023 r., tuż przed Bożym Narodzeniem nasze spotkanie zdominowały nastrojowe wiersze o tematyce świątecznej. Recytowali je lub odczytywali kolejno uczestnicy naszych warsztatów. Chętni prezentowali także kolędy i pastorałki. Wszyscy w skupieniu wysłuchali przygotowanych występów i ocenili je. Najbardziej spodobała się recytacja w wykonaniu Hani Obojskiej. Następnie wspólnie rozwiązywaliśmy ułożone na wcześniejszych zajęciach krzyżówki.
4 stycznia br. nasze spotkanie zaczęliśmy od przypomnienia części mowy, części zdania oraz definicji: synonimu, antonimu i homonimu (wraz z przykładami). Na moment powróciliśmy także do deklinacji. Ćwiczyliśmy odmianę przez przypadki następujących słów: kasza manna, malinowy kisiel, odważny książę, biały orzeł, mądre przysłowie.
Omówiliśmy kilka trudnych słów takich jak: pasja, dekonspiracja, publicysta, adekwatny, elokwentny. A potem wszyscy uczestnicy zajęć zostali podzieleni na trzyosobowe grupy i zabrali się za czytanie bajek: Czerwony kapturek, Królewna Śnieżka, Królewna na ziarnku grochu. Każda grupa opracowywała szczegółowy plan wydarzeń jednej z bajek, wskazywała jej bohaterów oraz istotne rekwizyty. Na zakończenie zajęć przypomnieliśmy sobie szczegóły tych trzech doskonale wszystkim znanych bajek.
Warsztaty literackie, 1 lutego br., rozpoczęliśmy od krótkiego przypomnienia najważniejszych wydarzeń z bajek: Czerwony kapturek, Królewna Śnieżka i Królewna na ziarnku grochu. Zadaniem uczestników pracujących w grupach było wymyślenie nowej wersji przydzielonej im bajki, do której wprowadzić należało przynajmniej po jednym bohaterze, wydarzeniu i rekwizycie pochodzących z dwóch pozostałych utworów. W ten sposób każda grupa dzieci miała napisać zupełnie nową bajkę. Wszyscy bardzo zaangażowali się w wymyślanie nowych historii i tworzenie planów wydarzeń. Dwie grupy wytypowały swoich przedstawicieli, którzy na podstawie przygotowanych wytycznych opowiedzieli nam ciekawe bajkowe historie. Na następnych zajęciach zaprezentują się kolejne trzy grupy.
Podczas warsztatów omówiliśmy znaczenie słów: histeria, kolos, adaptacja, dysfunkcja, chrust i kok. Zdefiniowaliśmy także pojęcie palindromu (np. sos, inni, zakaz, owocowo), a każdy z uczestników naszego spotkania miał za zadanie wymyślić słowo, które brzmi tak samo czytane od lewej do prawej i od prawej do lewej strony.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!