Profilaktyczne spotkanie autorskie z Justyną Bednarek.
W środę, 7 lutego br. nasza biblioteka zorganizowała specjalnie dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Nasielsku profilaktyczne spotkanie autorskie z Justyną Bednarek, jedną z najwybitniejszych pisarek dla dzieci.
Justyna Bednarek to absolwentka Szkoły Muzycznej 1. st. im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, XLI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Warszawie, Wydziału Filologii Romańskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Przez wiele lat pracowała jako redaktorka pism kobiecych. W roku 2004 wydała trzy wierszowane bajeczki o skrzacie Lenku („Lenek i podróż”, „Lenek i gwiazdka”, „Lenek i polowanie”), opublikowane przez Wydawnictwo Skrzat. Szczególną popularność przyniosły Pani Justynie kultowe już „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, wydane w 2015 roku przez Poradnię K. Zilustrowane przez Daniela de Latour Skarpetki zdobyły kilka nominacji i nagród. W roku 2016 ukazały się jej dwie kolejne książki: „Pięć sprytnych kun” z ilustracjami Daniela de Latour oraz „W to mi graj. Bajki muzyczne”, z malarskimi grafikami Józefa Wilkonia. Wszystkie pozycje opublikowała Poradnia K. W marcu 2017 roku ukazała się druga część skarpetkowej sagi, pod tytułem „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)”, ponownie zilustrowana przez Daniela de Latour, a potem kolejnych osiem. Pisarka dokłada wszelkich starań aby najmłodsi czytelnicy „nie mogli oderwać się” od Jej bajek i z chęcią do nich wracali. Obecnie w swoim dorobku posiada 80 już książek. Prywatnie Justyna Bednarek jest mamą trojga dzieci, dzięki czemu doskonale wie w jaki sposób zainteresować literaturą najmłodszych.
Podczas profilaktycznego spotkania autorskiego Pani Justyna opowiadała o tym, jak wygląda praca pisarza, do czego potrzebne jest „ziarenko prawdy”, skąd czerpie pomysły na kolejne książki i jak istotna w tym zawodzie jest wyobraźnia. Dłuższą część spotkania pisarka poświęciła książce, która znajduje się w kanonie lektur drugiej klasy szkoły podstawowej, a mianowicie „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Utwór odpowiada na pytanie co się dzieje ze zgubionymi w czasie prania skarpetkami w sposób pełen cudownie nieskrępowanej wyobraźni. Opisuje dzieje dziesięciu pojedynczych skarpetek, każdej z nich ofiarowując inną przygodę. Jest tu miejsce na kryminał, obyczajówkę, bajkę z morałem i taką ze szczęśliwym zakończeniem. Jak powstawały skarpetki? Skąd pisarka czerpie pomysły do kolejnych części przygód skarpetek? Dlaczego pani redaktor porzuciła redakcję i zaczęła pisać? To tylko niektóre pytania, na które uczniowie poznali odpowiedź. Zwróciła szczególną uwagę na historię Skarpetki, która pomogła uzależnionemu bezdomnemu i sprawiła, że „znów zaczął żyć” i odbudował więzi rodzinne. Pani Justyna chętnie opowiadała też o ulubionej książce ze swojego dorobku literackiego, jaką jest „Babcocha”. Główna bohaterka tej pozycji potrafi wszystko: cofnąć czas, zamienić żołędzie w złote dukaty, a siebie w muchę. Dzięki niej Bernadetta – dziewczynka z warkoczami – podróżuje na chmurze, dostaje królika z czekolady i znajduje kogoś, kogo chciała znaleźć. Najnowsza pozycja wydawnicza Justyny Bednarek zatytułowana „Hip, Hip Kura” całkowicie poświęcona jest niebezpieczeństwom, jakie wynikają z nadużywania smartfonów. Podkreślała, że telefon służy do tego, aby wchodzić w relacje z ludźmi, a nie zastępować je. Odczytała fragment książki mówiący o tym, że telefon służy do używania słów takich jak: kocham Cię, a kiedy jest miłość w rodzinie, jest ona wolna od nałogów. Było to niezwykle pouczające profilaktyczne spotkanie autorskie, które zapewne na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Zadanie to dofinansowane zostało w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiazywania Problemów Alkoholowych oraz przeciwdziałania Narkomanii na 2024 rok.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!