Łączy nas pamięć
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nasielsku włączyła się do kolejnej, edycji akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile upamiętniającej 82. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Akcję tę organizuje corocznie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Data 19 kwietnia, nie jest datą przypadkową, tego właśnie dnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Z tej okazji, aby przybliżyć ten temat uczniom szkół podstawowych przygotowaliśmy lekcję biblioteczną, w której uczestniczyli uczniowie klasy II b Szkoły Podstawowej im. Konstytucji 3 Maja w Nasielsku wraz z wychowawczynią Panią Dorotą Fijalską. Na znak, że Łączy Nas Pamięć każdy z uczestników spotkania przypiął żonkila, który jest symbolem zbiorowej pamięci. Akcji od początku towarzyszy wspomniane hasło „Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.
Na wstępie spotkania przybliżyliśmy dzieciom historię Akcji Żonkile oraz opowiedzieliśmy o Gettcie Warszawskim. Uczniowie dowiedzieli się, że w trakcie II wojny światowej Żydzi i Żydówki musieli mieszkać w getcie – czyli w odizolowanej część miasta, przeznaczonej dla zamieszkania mniejszości narodowej, etnicznej, kulturowej bądź religijnej, poza którą nie wolno tejże społeczności zamieszkiwać. Panowały tam okropne warunki i żyło się bardzo ciężko. Żydzi bytowali w skrajnie trudnych warunkach: głód, brak wody, katastrofalne warunki sanitarne. Ludzie zmagali się z upałem lub dokuczliwym zimnem, choroby zakaźne rozprzestrzeniały się łatwo. Wielu mieszkańców getta zginęło z głodu, chorób lub zostało zamordowanych.
Część mieszkańców getta postanowiła się temu sprzeciwić i rozpoczęła powstanie. Powstanie w getcie warszawskim – bohaterska zbrojna walka żydowskich organizacji bojowych getta warszawskiego z Niemcami toczona od 19.04.1943 do 15.05.1943, największy akt zbrojnego oporu Żydów w czasie II wojny światowej. W wyniku powstania w getcie zginęło i zostało zamordowanych 12 000 Żydów, a większość z 60 000 osób znajdujących się w tym czasie w getcie została wywieziona do obozu koncentracyjnego na Majdanku lub obozów pracy w Poniatowej, Trawnikach i Budzyniu.
Co jest symbolem powstania w getcie?
Żonkil stał się od tego czasu symbolem solidarności i pamięci o tragedii warszawskich Żydów. Kwiaty związane są z postacią Marka Edelmana – ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. W każdą rocznicę powstania otrzymywał żonkile od anonimowej osoby i sam składał żółty bukiet pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Tegoroczna akcja poświęcona jest odwadze i jej różnym obliczom – tej codziennej o utrzymanie się przy życiu, jaki i tej podejmowanej w walce, nawet wobec braku perspektyw na ocalenie.
Następnie wysłuchaliśmy opowiadania Rafała Witka zatytułowanego „Czelendż", w którym do grupy podwórkowych znajomych dołącza Alan – nowy sąsiad. Proponuje coś innego niż zwykłe zabawy: internetowe wyzwania. To historia o odwadze bycia sobą i o tym, jak ważne jest, by reagować, kiedy ktoś bliski może być w niebezpieczeństwie.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!