Dotrzymaliśmy danego słowa
Dotrzymaliśmy danego słowa
Jesienią ubiegłego roku obiecaliśmy Państwu, że stworzymy kolejną, 12. już wystawę tematyczną zatytułowaną „Nasielszczan portret własny”. Apelowaliśmy również o przekazywanie do Nasielskiego Domu Edukacji i Historii ikonografii fotograficznej przedstawiającej wygląd mieszkańców Nasielska z końca XIX wieku i I połowy wieku XX. W naszym zamyśle miała być ona zaproszeniem do wędrówki w przeszłość, na swoiste spotkanie z ludźmi, którzy byli mieszkańcami naszego miasta i najbliższej okolicy. Chcieliśmy po trosze wejść w role ówczesnych ludzi odpowiedzialnych za losy kraju, którzy żywo reagowali na ważne wydarzenia polityczne i przeobrażenia społeczne minionych lat. Z fotografii zgromadzonych na wystawie miały emanować nastroje i uczucia dawnych nasielszczan zawarte w mimice, postawach czy też gestach, uchwycone w kadrze starego aparatu fotograficznego, z których można będzie odczytać całe stronice dziejów Mazowsza Północnego, a może nawet całej Polski.
Dzisiaj wystawa jest już czynna, zapraszamy zatem Państwa do jej obejrzenia, aby ocenić na ile udało nam się zrealizować przypisane jej cele, które przedstawiono na wstępie. Na zwiedzających czeka cały korowód postaci utrwalonych w 54 fotografiach wykonanych w przedziale czasu 1912-1959. Dodamy, ze najliczniejsze z nich pochodzą z lat 30-tych XX wieku. Zgodnie z wcześniejszą obietnicą wystawę otwierają dostojne matrony i nobliwi panowie reprezentujący lokalnych ziemian, poważnie spoglądający z fotografii w kolorze sepi. Lwią część ikonografii portretowej przedstawiającej ziemian otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Pani Teresy Weyher z Warszawy, której dziadkowie byli właścicielami folwarku w podnasielskim Kossewie. Pragniemy w tym miejscu podziękować Pani Teresie. Serdeczne podziękowania kierujemy również w stronę wszystkich Państwa, naszych anonimowych darczyńców, którzy odpowiedzieli na nasz apel i otworzyli swoje albumy i przejrzeli swoje prywatne archiwa, obdarowując nas niezwykle wartościowymi fotografiami.
W planach mamy powiększenie wystawy o kolejne fotografie, stąd też kolejny apel do darczyńców o dalsze przekazywanie starych fotografii dotyczących mieszkańców Nasielska z minionych lat.
Jako twórcy wystawy, wychodzimy z założenia, że warto ukazywać, a tym samym ocalić od zapomnienia zmieniające się portrety zmieniających się ustawicznie nasielszczan na tle zmieniających się losów kraju. Warto podkreślić, że zadanie, które nie bez obaw podjęliśmy było i jest trudne, nieomal pionierskie, bo nigdy jeszcze nie pokuszono się o tak szeroką prezentację.
Na zakończenie jeszcze raz serdecznie dziękujemy darczyńcom, bez których wystawa „Nasielszczan portret własny” nie doszłaby do skutku. Wszystkich zaś Państwa, mieszkańców Gminy Nasielsk zapraszamy do odwiedzin Nasielskiego Domu Edukacji i Historii w celu obejrzenia zgromadzonych w naszym lokalnym muzeum zbiorów.
Jolanta Budziszewska-Rogalska
Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Nasielsku
dr Stanisław Tyc
Kustosz Nasielskiego Domu Edukacji i Historii
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!